Proč BPK Proseč?

Proč BPK Proseč?

Asi každý skalní, ale i začínající kuřák dýmky o nejstarším stále fungujícím českém výrobci dýmek ví a nejspíš nějakou dýmku z této „stáje“ i vlastní. Já také. V podstatě to byla první pořádná dýmka, kterou jsem dostal, když jsem po letech dostal chuť dýmku zase kouřit. Není to zase tak dávno a je mojí oblíbenou dýmkou stále. Každopádně ve mně tato dýmka vyvolala zájem se tomuto koníčku věnovat hlouběji. A protože každý ví, že jedna dýmka je opravdu málo, potřeboval jsem si i já pořídit nějakou další. Při hledání po netu jsem se musel chtě nechtě dostat i na stránky firmy BPK. Žádnou dýmku jsem si na dálku nekoupil, ale našel jsem informaci o možnosti podívat se do výroby. A protože jsem technicky vzdělán a muž, zajímalo mě to, jak se taková věc, jako dýmka, vlastně vyrábí. Navíc jsem měl chuť si jednou nějakou sám vyrobit, takže získat trochu inspirace bylo také lákavé. 

Jednoho dne jsme s mojí ženou sedli do naší čundr dodávky a vyrazili na výlet, jehož první zastávkou byla návštěva firmy BPK (předem domluvená). Přijeli jsme na dvorek malé fabričky, kde se nás ujal náš průvodce a po krátkém vyprávění o historii jsme se dostali do výroby. Přátelé, každý, kdo má rád techniku by to měl vidět. Každý, kdo by podlehl myšlence, že tam uvidí nějaké CNC stroje, by to měl vidět o to víc. 

A nic z toho není myšleno ve zlém. Naopak. Na jednu stranu je fabrička vybavena starými stroji, na kterých je ale na druhou stranu jasně vidět dokonalé zvládnutí výrobního procesu. Možná až tady si člověk uvědomí, jak výrobně komplikovaný tvar dýmka má. A možná tady člověk i pochopí, že vyrobil levnou dýmku je ještě složitější. Od výroby speciálních nástrojů pro jednotlivé tvary a operace, přes ruční opracování detailů, kam se rotační nástroj nedostane, přesného vrtání kanálku až po sladění krčku dýmku s náustkem a následného konečného leštění a povrchové úpravy. A to vše při zpracování briáru, který je dosti drahý a kdy až po několika operacích mohou být odhaleny vady uvnitř dřeva a rozpracovaný výrobek musí být vyřazen. 

Tu další dýmku, co jsem původně hledal, jsem si samozřejmě vybral po prohlídce zde. 

Nevím, jestli se mi podaří někoho nadchnout se na exkurzi také vypravit, ale já jsem nadšen byl. A to tak, že jsem vzal moje kamarády čundráky v rámci jednoho čundru na exkurzi a i oni byli nadšeni.

Takže jsem byl několikrát nemile překvapen, když jsem na různých diskuzích našel pohrdání a kritiku tohoto našeho výrobce. Podle mého vidění nejde plně srovnávat výrobky dělané kusově a sériovou výrobu. Přirozeně při výrobě dýmky „levnější“ kategorie bude výrobce volit úměrné technologie, které pomohou udržet cenovou hladinu na přijatelné úrovni (například velikosti, tvary i povrchovou úpravu). Někdy je úsměvné sledovat vyzdvihování jedné značky nad druhou, i když pocházejí ze stejné výroby a liší se jenom vyraženým logem. Pokud mohu, pojďme víc oceňovat a méně kritizovat. A také se dívat, jaký je stav teď a ne jaký byl před lety.

Bavil jsem se na toto téma s panem šéfem, který připouští, že firma měla před lety určitý problém s kvalitou, protože kvantita byla příliš vysoká. Ale to už je před lety. Dnes se mi líbí filozofie současného pana šéfa „To, že dýmka stojí třeba jen 600 Kč neznamená, že by neměla být kvalitní, funkční a pěkná.“ Možná ho necituju přesně. Každopádně dýmky z fabričky v krásném kraji jsou pro mě něčím, co je hodno uznání. Vždyť kolik z nás mělo tuto cenově dostupnou dýmku jako svou první. Kolika s nás udělala radost a stále dělá. 

Mám tu fabričku rád i proto její výrobky nemohou chybět v tomto eshopu. A přesto, že jsou vyráběny v sérii (větší či menší), každý kousek, který Vám zde nabídnu, je a bude extra vyfocen, abyste si mohli koupit to, co na obrázku vidíte.

Závěrem: Pokud cítíte chuť, jeďte se tam podívat a nějakou pěknou dýmku si vyberte přímo v prodejním skladu. Odkaz na prohlídku najdete níže. A pozdravujte Láďu.

Objednání prohlídky ZDE

Z důvodu krátké dovolené bude poslední expedice probíhat do 12:00 hod 17.7.2024. Objednávky, které budou zadány později, budeme expedovat 22.07.2024. Děkujeme za pochopení.