Výroba KV vosku

Výroba KV vosku

Proč KV vosk? Protože je to směs karnaubského a včelího vosku. Na dýmky i na ručky nožů se s oblibou používá samotný vosk karnaubský (nejtvrdší známý vosk). Také jsem s ním začínal. Ale brzo jsem zjistil, že rady zejména ohledně ručního nanesení vosku například na dýmku jsou nefunkční, protože vosk je opravdu velice tvrdý a po povrchu klouže aniž by zanechal stopu a když přitlačíte, tak stopu zanechá, ale mechanickou a to nechcete. Při strojním nanášení je to už dobré. Používám hadrové kotouče upnuté do vrtačky (kvůli vyšším otáčkám). Vosk prostě přitisknu ke kotouči, ten se třením zahřeje, změkne a kotouč si ho "na sebe vezme". Pak tím kotoučem leštím fajku a vosk se stejným způsobem přenese z kotouče na dřevo a rozleští. 

Někde jsem potkal radu, že je dobré Karnaubský vosk lehce změkčit voskem včelím (který se samostatně také používá na hlavičky dýmek). Tak jsem to vyzkoušel a tuhle variantu si oblíbil.

Poměr 3 : 1 (karnauba : včelímu)
Karnaubský vosk se dá koupit ve formě šupin, včelí ve formě čoček (oboje se pak dobře odvažuje)

Rozmyslíte si, kolik výsledného vosku chcete:

D =Celková váha/4
karnauba = D*3
včelí = D*1

Oba vosky nasypete do vhodné nádoby, kterou umístíte do vodní lázně a zahřejete, dokud se vosky úplně nerozpustí. Průběžně je míchejte, aby se dobře spojily (cca 5-10 minut). Vosk můžete nechat ztuhnout přímo v nádobě (pokud má tvar, aby šel vosk pak vyjmout), anebo (tak to dělám já) nalijte vosk do nějakých formiček (nejlépe silikonových třeba na vánoční cukroví). Získáte tak více kousků vosků. 

Je to naprosto jednoduché. Pokud ale nechcete shánět základní suroviny, nebo potřebujete malé množství vosku na drobnou údržbu, pak si ho můžete koupit, třeba i na našem eshopu a to ZDE.